Αθλητισμός
Βράβευση των μαθητριών της ομάδας μπάσκετ του 1ου ΓΕΛ Χαϊδαρίου
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2024/05/gel-basket-3.jpg)
Τα κορίτσια της ομάδας μπάσκετ του 1ου Γενικού Λυκείου Χαϊδαρίου βραβεύτηκαν για την κατάκτηση της 3ης θέσης στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα που ήταν και η υψηλότερη θέση που πήρε φέτος δημόσιο λύκειο.
Οι μαθήτριες όμως απέδειξαν ότι είναι «πρωταθλήτριες» και στο ήθος και την ανθρωπιά, καθώς αφιέρωσαν στην σπουδαία τους διάκριση στην ομάδα του Κ.Ε.Α / ΑμεΑ.
Ο δήμαρχος Χαϊδαρίου, Μιχάλης Σελέκος, συνεχάρη τις μαθήτριες και όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχία, τονίζοντας πως έχει μεγάλη σημασία η
συμμετοχή των νέων στον αθλητισμό και η προσπάθεια, μέσα από την οποία μπορούν πάνω απ’ όλα να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι.
Από τη μεριά του, ο διευθυντής του Κ.Ε.Α/ΑμεΑ, Κωνσταντίνος Λιανός, ανέφερε πως είναι πολύ σημαντική η κίνηση των κοριτσιών του 1ου Λυκείου, που δείχνουν πως δεν θεωρούν τους ανθρώπους ΑμεΑ πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Τα συγχαρητήριά τους έδωσαν επίσης η υποδιεθύντρια του 1ου Λυκείου, Κωνσταντίνα Αλεβιζοπούλου και ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, Νίκος Καραβίτης.
Ακολούθησε η βράβευση των κοριτσιών και η απονομή των μεταλλίων. Στη συνέχεια, μία-μία οι μαθήτριες πέρασαν τα μετάλλιά τους στο λαιμό των μελών της ομάδας μπάσκετ του Κ.Ε.Α/ΑμεΑ προκαλώντας συγκίνηση και ένα πολύ ζεστό χειροκρότησαν όλων όσοι ήταν στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Δημαρχείου.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν η αντιδήμαρχος Παιδείας, Ελένη Θερμού, η αντιδήμαρχος Αθλητισμού, Αλεξία Παναγοπούλου, ο αντιδήμαρχος Οικονομικών Υπηρεσιών, Παναγιώτης Μοσχονάς, η αντιδήμαρχος Πολιτισμού, Κατερίνα Βελέντζα και οι δημοτικοί σύμβουλοι Απόστολος Θεοφίλης και Βασίλης Τσίτσος.
Παρευρέθηκαν, επίσης, η πρόεδρος της Ένωσης Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων Χαϊδαρίου, Αγγελική Γκούσκου, ο γραμματέας του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του 1ου ΓΕΛ Δημήτρης Αλεξάκης, η προπονήτρια της ομάδας, Αναστασία Γουναρά, οι γυμνάστριες Δήμητρα Τσαντζαλή και Αριστείδη Γιώτα, καθώς και πολλοί καθηγητές του λυκείου.
Την παρουσίαση έκανε εκ μέρους του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων η Ναταλία Θεοδούλου – Κατσιώνη, η οποία επιμελήθηκε και την εκδήλωση μαζί με την Εβίτα Παπαδοπούλου.