Ελάτε στην παρέα μας

Αθλητισμός

Δεν σταματάει πουθενά! “Χρυσός” ξανά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Γλασκώβη ο Μίλτος Τεντόγλου

Δημοσιεύθηκε

στις

Ο Μίλτος Τεντόγλου θριάμβευσε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου στη Γλασκώβη: Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος με επίδοση 8,22 μ.

«Καθάρισε» με το πρώτο του άλμα ο Μίλτος Τεντόγλου, που έγινε και πάλι «χρυσός» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου στη Γλασκώβη.

Ο χρυσός πρωταθλητής έκανε στη συνέχεια το δεύτερο άλμα του κάτω από τα 8 μέτρα, με την καταμέτρηση να δείχνει 7.94μ. Στην τρίτη του προσπάθεια, αν και πήδηξε πάνω από τα 8 μέτρα, το άλμα του ήταν άκυρο. Στην τέταρτη προσπάθειά του έκανε έγκυρο άλμα στα 8.15μ, ενώ στα 8.11 ήταν η 5η προσπάθειά του.

Σημειώνεται πως το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ιταλός Ματία Φουρλάνι που είχε και αυτός επίδοση 8,22 μέτρα, ωστόσο ο Τεντόγλου είχε καλύτερο δεύτερο άλμα (8,19 μέτρα έναντι 8,10 μέτρα).

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Τζαμαϊκανός Κάρεϊ ΜακΛάουντ με 8,21 μέτρα, επίδοση που αποτελεί εφετινό ρεκόρ.