Μαρία Σάκκαρη: Στον τελικό του Περθ η Ελλάδα – «Ήθελα να κερδίσω, γιατί σημαίνει πολλά για την χώρα μου»

Η απόλυτη κυρίαρχος στο κορτ ήταν η Μαρία Σάκκαρη, που κατάφερε κι «σέρβιρε» την νίκη στην Ελλάδα, εντάσσοντάς την στα νοκ αουτ του United Cup.

Η Μαρία Σάκκαρη τα κατάφερε, παίζοντας με ψυχραιμία και ευστροφία, να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά τένις.

Συγκεκριμένα, η Ελληνίδα, που κατατάσσεται στο νούμερο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, απέσπασε τη νίκη από την Βελγίδα τενίστρια, Ελίζ Μέρτενς, κυριαρχώντας με 2-0 σετ, 6-1 και 7-5 σε 1 ώρα και 23 λεπτά, κάνοντας το 2-1 για την Ελλάδα στη σειρά.

Έτσι, λοιπόν «σφραγίστηκε» η πρόκριση της χώρας μας στον τελικό των ομίλων του Περθ, μιας κι αν χάσει στα δύο επόμενα ματς της ημέρας, εξακολουθεί να υπερτερεί βαθμολογικά.

Φανερά χαρούμενη, μετά το ματς η Σάκκαρη υπογράμμισε πως ήταν ένας κρίσιμος και δύσκολος αγώνας. «Ήθελα να κερδίσω περισσότερο για την ομάδα μου, παρά για μένα»

«Σημαίνει πολλά για μένα, για την ομάδα μου, για την χώρα μας».