ΒΟΛΕΪ: Η ΑΕΚ νίκησε με 3-1 σετ και τον Ολυμπιακό

Διαμάντια που λάμπουν

Νικήτρια από την αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α1 με τον Ολυμπιακό βγήκε η Γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ και συνεχίζει την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα. Οι κιτρινόμαυρες μπήκαν στο κατάμεστο από φιλάθλους γήπεδο “Ζαχαρίας Αλεξάνδρου” της Νέας Φιλαδέλφειας και με την ώθηση των οπαδών τους πήραν το πρώτο σετ εύκολα με 25-14.

Στο δεύτερο οι ερυθρόλευκες “απάντησαν” παίρνοντας το με 25-20 αλλά οι αθλήτριες της Ένωσης φάνηκαν αποφασισμένες να μην χάσουν και ανεβάζοντας την απόδοσή τους πήραν το τρίτο σετ με 25-19. Στο τέταρτο έγινε “μάχη” με τις Πειραιώτισσες να παίρνουν προβάδισμα με 12-7 αλλά οι Ενωσίτισσες με την Παπαφωτίου στο σερβίς πέρασαν μπροστά με 14-12. Οι αθλήτριες του Ολυμπιακού προσπέρασαν με 16-14. Με τις κραυγές των οπαδών τους από τις εξέδρες οι κιτρινόμαυρες έκαναν σερί 5-0 παίρνοντας τελικά το σετ με 25-21 και με συνολικό 3-1 το παιχνίδι.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ -ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ:2-3 σετ
Mε εκτός έδρας νίκη συνέχισε την πορεία της η γυναικεία ομάδα του Ηρακλή Κηφισιάς που επιβλήθηκε των Μακεδόνων Αξιού με 3-2 σετ. Ήταν ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος με τις γηπεδούχες να παίρνουν στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ με 25-23 και την Κηφισιώτισσες να απαντούνε με τον ίδιο τρόπο (26-24). Στο τρίτο σετ όμως η δύναμη των αθλητριών της ομάδας των προαστίων μας τους έδωσε μεγάλη διαφορά πόντων με συνέπεια την κατάκτησή του με 25-15. Οι αθλήτριες της Μακεδονικής ομάδας επανήλθαν παίρνοντας το τέταρτο σετ με 25-22 και ο αγώνας κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί κορυφώθηκε η αγωνία καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον Ηρακλή Κηφισιάς τελικά να επικρατεί με 17-15 και συνολικά 3-2 σετ. Ακόμα για την 4η αγωνιστική της Α2 Γυναικών τα κορίτσια των Ιώνων κέρδισαν εκτός έδρας τον Λαρισαϊκό με 3-0 σετ.