Ανακοινώσεις
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πρόγραμμα πρόληψης αξιολόγησης λόγου παιδιών σε νηπιαγωγεία και δημοτικά από την Κοινωνική Υπηρεσία και τον ΣΕΛΛΕ
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2024/02/ΦΩΤΟ-6.jpg)
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία την Κυριακή 04 Φεβρουαρίου 2024, στον χώρο της Κοινωνικής Υπηρεσίας Δήμου Γαλατσίου (Αρχιμήδους 2 & Ιπποκράτους) στο Δημαρχείο, η αξιολόγηση λόγου παιδιών που φοιτούν στα Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία του Δήμου.
Συνολικά αξιολογήθηκαν 700 παιδιά Δημοτικών και Νηπιαγωγείων του Δήμου Γαλατσίου. Η αξιολόγηση έγινε σε συνεργασία με τον Σύλλογο Επιστημόνων Λογοπαθολόγων-Λογοθεραπευτών Ελλάδος (ΣΕΛΛΕ) από ειδικούς λογοθεραπευτές.
Στόχος του προγράμματος ήταν η έγκαιρη επισήμανση δυσχερειών στον λόγο και στην επικοινωνία των παιδιών, έτσι ώστε να παρασχεθεί σύντομα η ανάλογη παρέμβαση.
Η δράση έγινε εθελοντικά από μέλη του Συλλόγου και υπεύθυνη της ομάδας λογοπαθολόγων-λογοθεραπευτών ήταν η κ. Κόλλια Γεωργία, Αντιπρόεδρος του Συλλόγου.
Continue Reading