Αμαρουσίου
Πραγματοποιήθηκε παράσταση διαμαρτυρίας στο Κέντρο Υγείας Αμαρουσίου
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2024/04/kinit_ky_maroysi_02-1.jpg)
Πραγματοποιήθηκε στις 10 Απρίλη παράσταση διαμαρτυρίας στο Κέντρο Υγείας (ΚΥ) Αμαρουσίου από Σωματεία και Φορείς του Αμαρουσίου και των Γύρω Δήμων για τα προβλήματα που παρουσιάζει η λειτουργία του ΚΥ.
Αντιπροσωπεία των Σωματείων συναντήθηκε με τη διεύθυνση και παρέδωσε τα αιτήματα.
Tα Σωματεία και οι Φορείς διεκδικούν:
• Την 24ωρη λειτουργία του Κ.Υ.
• Την πλήρη στελέχωσή του από γιατρούς όλων των ειδικοτήτων με:
• Οικογενειακούς γιατρούς
• Υγειονομικούς όλων των κλάδων
• Σύνδεση των Κ.Υ. με την οικογένεια, τα σχολεία, τους παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς, τον αθλητισμό, τους τόπους δουλειάς
• Εξειδικευμένες υπηρεσίες για παιδιά ΑΜΕΑ
• Την αντίθεσή τους να δοθούν οι αρμοδιότητες της Υγείας στην Τοπική Αυτοδιοίκηση
Στην κινητοποίηση πήραν μέρος ο Εμπορικός και Επαγγελματικός Σύλλογος Νέας Ερυθραίας, η Ένωση Γονέων – Κηδεμόνων Κηφισιάς, η Ομάδα Γυναικών Κηφισιάς – Νέας Ερυθραίας, ο Πολιτιστικός και Περιβαλλοντολογικός Σύλλογος Νέου Αμαρουσίου, ο Σύλλογος Γυναικών Μελισσίων, ο Σύλλογος Γυναικών Πεύκης – Λυκόβρυσης, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αμαρουσίου, ο Σύλλογος Κατοίκων Ηλιακού Χωριού, ο Σύλλογος Προοδευτικών Γυναικών Αμαρουσίου, το Συνδικάτο ΟΤΑ Αττικής, το Σωματείο Εργαζομένων του Δήμου Πεύκης – Λυκόβρυσης, το Σωματείο Συνταξιούχων Ι.Κ.Α. Αμαρουσίου και γύρω Δήμων, και Γιατροί του Κέντρου Υγείας Αμαρουσίου.