Διασκέδαση
«Ο κ. Κλάϊν» έρχεται στην Κινηματογραφική Λέσχη Πεύκης!
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2020/01/Mr.Klein_.jpg)
Με τη βραβευμένη με τρία βραβεία Σεζάρ γαλλική ταινία «Ο κ. Κλάϊν» (Mr. Klein) του Joseph Losey, παραγωγής 1976, συνεχίζει τις προβολές της η Κινηματογραφική Λέσχη Πεύκης.
Η προβολή θα γίνει την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2020 στις 8 το βράδυ στο Δημοτικό Θέατρο Πεύκης (Χρ. Σμύρνης & Ρ. Φεραίου), με ελεύθερη είσοδο.
Η συγκεκριμένη προβολή πραγματοποιείται με τη στήριξη της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Αθήνα, του Γαλλικού Ινστιτούτου και σε συνδιοργάνωση με το Ν.Π.Δ.Δ. του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης «Περιβάλλον – Αθλητισμός – Πολιτισμός».
Λίγα λόγια για την ταινία
Παρίσι 1942
Η Γαλλία βρίσκεται υπό ναζιστική κατοχή και η κυβέρνηση Βισύ συνεργάζεται με την Γκεστάπο στις διώξεις των Εβραίων. Ο έμπορος τέχνης Ρόμπερτ Κλάιν βρίσκει μια ιδανική ευκαιρία να κερδίσει χρήματα αγοράζοντας ακριβούς πίνακες σε εξευτελιστικές τιμές από Εβραίους που ξεπουλάνε.
Σκηνοθεσία: Joseph Losey
Παίζουν: Alain Delon, Jeanne Moreau, Francine Bergé κ.ά.
Διάρκεια: 123΄