Κοινωνία
Έκτακτη σύσκεψη λόγω του “Φίλιππου” από το Δήμο Παπάγου – Χολαργού
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2022/03/275473045_357189763081612_7922100285902330013_n.jpg)
Έκτακτη σύσκεψη πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί στο Δημαρχείο Παπάγου – Χολαργού, ενόψει της κακοκαιρίας «Φίλιππος», στην οποία συμμετείχαν η πολιτική προστασία, οι διευθύνσεις καθαριότητας και τεχνικών έργων, καθώς και οι αρμόδιοι αντιδήμαρχοι και εντεταλμένοι σύμβουλοι.
Επίσης πραγματοποιήθηκε έκτακτη συνεδρίαση του Τοπικού Επιχειρησιακού Συντονιστικού Οργάνου Πολιτικής Προστασίας και διαδικτυακή συνάντηση με επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων.
Όπως αναφέρει ο Δήμος: “Όλες οι υπηρεσίες του Δήμου είναι σε ετοιμότητα και το προσωπικό τέθηκε σε 24ωρη επιφυλακή.
Παράλληλα σε λειτουργία θα βρίσκονται από αύριο το πρωί θερμαινόμενοι χώροι στον Δήμο και συγκεκριμένα:
- Δημοτικό κατάστημα Παπάγου (07:00 – 22:00, Αναστάσεως 90) και
- Δημαρχείο Παπάγου – Χολαργού (όλο το 24ωρο, Λ. Περικλέους 55).
Συνιστούμε στους πολίτες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί, μεριμνώντας για τη λήψη μέτρων αυτοπροστασίας από κινδύνους που σχετίζονται με τα έντονα καιρικά φαινόμενα και να αποφύγουν άσκοπες μετακινήσεις για όσο διαρκέσει η κακοκαιρία.”
Ειδικότερα, σε περιοχές όπου προβλέπεται η εκδήλωση χιονοπτώσεων και παγετού:
Αν πρόκειται να μετακινηθούν με το αυτοκίνητο:
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
Αν μετακινούνται πεζή:
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
Για πληροφορίες και ανακοινώσεις σχετικά με την επικρατούσα κατάσταση και την βατότητα του οδικού δικτύου λόγω χιονοπτώσεων και παγετού, οι πολίτες μπορούν να επισκεφθούν την ιστοσελίδα της ΕΛ.ΑΣ. www.astynomia.gr.
Οι πολίτες μπορούν να ενημερώνονται για την εξέλιξη των έκτακτων καιρικών φαινομένων στα τακτικά δελτία καιρού της ΕΜΥ και στην ιστοσελίδα της ΕΜΥ στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.emy.gr.
Τηλέφωνα επικοινωνίας σε περίπτωση ανάγκης (μετακίνηση, παροχή βοήθειας κλπ) με τον Δήμο Παπάγου – Χολαργού.
15800 – όλο το 24ωρο (από 10/3 και ώρα 08:00).
213 2002800-01-891– όλο το 24ωρο (από 10/3 και ώρα 08:00).
213.2027141 – 145 – Πολιτική Προστασία – 07:00 έως 22:00
Continue Reading