Παπάγου - Χολαργού
Τρεις κορυφαίοι εκπρόσωποι του πολιτισμού τιμήθηκαν από το Δήμο Παπάγου – Χολαργού
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2019/12/cca3967e96ef778800f5b8e4a2a5afea_XL.jpg)
Στο κατάμεστο Αμφιθέατρο του Δημαρχείου Παπάγου – Χολαργού πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 30 Νοεμβρίου οι φετινές «Ημέρες Περικλέους». Ο Δήμος για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά τίμησε τον Περικλή, τον ηγέτη που έθεσε τις βάσεις για την Δημοκρατία.
Τα «Βραβεία Περικλέους» έλαβαν ο ηθοποιός Νικήτας Τσακίρογλου, ο εικαστικός Αλέκος Φασιανός και ο συνθέτης Γιώργος Χατζηνάσιος.
Η βραδιά άνοιξε με χορευτικό δρώμενο από τις μαθήτριες της Σχολής Μαργαρίτα Βαρλάμου και μετά τον χαιρετισμό της Εντεταλμένης Συμβούλου Πολιτισμού Βίκυς Νικάκη και του Δημάρχου Ηλία Αποστολόπουλου, τον λόγο πήρε ο τέως υπουργός Πολιτισμού και Πρόεδρος του Διαζώματος Σταύρος Μπένος.
Η εκδήλωση έκλεισε με μουσικές συνθέσεις στου Γιώργου Χατζηνάσιου που ερμήνευσε ο Σταύρος Σαλαμπασόπουλος ενθουσιάζοντας το κοινό. Στην σκηνή μαζί του ήταν ο Γιώργος Τσοκάνης στο πιάνο, ο Χρήστος Κυριαζής στο σαξόφωνο και ο Μάνος Λούτας στο κοντραμπάσο.
Continue Reading