Πολιτισμός
“Μια ταινία, μια συζήτηση” στο Πολιτιστικό Κέντρο Μπενετάτου
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2023/01/323322909_557836732934608_1284562485002450956_n.jpg)
Tο αναρχοσουρεάλ αριστούργημα του Λουίς Μπονιουέλ, με το οποίο επιτίθεται στην αγαπημένη του αστική τάξη, είναι η ταινία που θα προβληθεί την Δευτέρα 23/01/2023 ώρα 19.00 στο Πολιτιστικό Κέντρο Μπενετάτου του Ψυχικού (Δρόση και Δροσίνη).
Θα μας την παρουσιάσουν όπως πάντα, ο σκηνοθέτης και παραγωγός Δημήτρης Ποντίκας και η ηθοποιός Κατερίνα Αποστόλου, δημότες μας, στην καθιερωμένη πλέον βραδιά, “Μια ταινία μια συζήτηση”
Η ταινία βραβεύτηκε με Όσκαρ καλύτερης ξένης ταινίας το 1972 και με αυτή ο σκηνοθέτης σαρκάζει όλες τις σύγχρονες αστικές συμβάσεις!
Μετά την ταινία θα συζητήσουμε σε συνδυασμό και με την επικαιρότητα.
Continue Reading