Κοινωνία
Φιλοθέη – Ψυχικό: Πάνω από 1000 σχολικά είδη διανεμήθηκαν σε παιδιά που έχουν ανάγκη
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2018/08/sxolika-eidi.jpg)
Μεγάλος αριθμός πολιτών υποστήριξε τη δράση συλλογής σχολικών ειδών για τη στήριξη οικονομικά αδύναμων οικογενειών με μαθητές στην προσχολική και σχολική ηλικία.
Η δράση υλοποιήθηκε τον Σεπτέμβρη σε συνεργασία με το Όλοι Μαζί Μπορούμε και συγκεντρώθηκαν 1015 σχολικά είδη ( σχολικές τσάντες, κασετίνες, μαρκαδόροι χρώματα, μολύβια, τετράδια, βιβλία, παγούρια, παιχνίδια κ.λπ.) για τα παιδιά που έχουν πραγματικά ανάγκη.
Τα είδη διανεμήθηκαν από την κοινωνική υπηρεσία του Δήμου σε οικογένειες που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες.
Κατόπιν εισηγήσεως της Αντιδημάρχου κας Γκιζελή Αλίκη, τα εναπομείναντα σχολικά είδη και παιχνίδια προσφέρθηκαν στο Σύλλογο του Αγέννητου Παιδιού για να στηριχθεί έμπρακτα το φιλανθρωπικό και κοινωνικό έργο του Συλλόγου που έχει υποστηρίξει μέχρι στιγμής 2950 παιδιά.
Continue Reading