Ειδήσεις
Καταγραφή παράνομων διαφημιστικών πινακίδων και επιγραφών
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2015/07/images_NEW_PHOTOS_diafimistiki-pinakida-4.jpg)
Για την καταγραφή των παράνομων διαφημιστικών πινακίδων και επιγραφών, εντός των διοικητικών ορίων του Δήμου Πεντέλης και την αποξήλωση όσων δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του νόμου ενημερώνει η αρμόδια δημοτική υπηρεσία τις επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται εντός των διοικητικών ορίων του Δήμου. Όπως σαφώς αναφέρεται στη Παράγραφο 1, άρθρο 75, του Ν. 4257/2014 “Εντός δύο ετών όσοι έχουν τοποθετήσει επιγραφές σε όψεις κτιρίων της περ. 56 του άρθρο 2 του Ν4067/2012 ( ΦΕΚ 79/Α/2012 ) πλην των στεγών ( άρθρο 6 του Ν2946 ΦΕΚ 224/Α/2001 ) οφείλουν να τις προσαρμόσουν στο περιεχόμενο των ρυθμίσεων της παρούσας …………”. Η προθεσμία των δύο ετών λήγει την 14 Απριλίου του 2016, μετά την οποία η υπηρεσία του Δήμου θα επανέλθει με καταγραφή αυτών καθώς και προώθηση όλων των διαδικασιών που απορρέουν από την νομοθεσία ( επιβολή προστίμων και αποξήλωση αυτών ). Γι’ αυτό το λόγο και ο Δήμος καλεί τους επιχειρηματίες έως την 1 Αυγούστου να αφαιρέσουν όλες τις παράνομες διαφημιστικές πινακίδες και επιγραφές που έχουν τοποθετήσει .