Πολιτική
Νομιμοποιείται το κοιμητήριο Μελισσίων
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2014/02/images_838_koimitirio_penteli.jpg)
Λύση στο μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζει εδώ και 2 δεκαετίες σχεδόν η Δημοτική Κοινότητα Μελισσίων σχετικά με τη νομιμότητα του δημοτικού κοιμητηρίου δίνεται με τροπολογία που κατατέθηκε στη Βουλή από το Υπουργείο Περιβάλλοντος.
Συγκεκριμένα, με την τροπολογία δίνεται η δυνατότητα, κατά παρέκλιση από κάθε άλλη διάταξη, η λειτουργία δημοτικών νεκροταφείων σε χώρους που ήδη χρησιμοποιούνται για το σκοπό αυτό εντός προστατευόμενων από ειδικές διατάξεις περιοχών.
Ο οικείος Δήμος υποχρεούται να εκπονήσει και να υποβάλλει στον ΥΠΕΚΑ πλήρη τοπογραφική – γεωλογική και υδροτεχνική Μελέτη καταλληλότητας και επάρκειας χώρου και μέσων εντός προθεσμίας 1 έτους από τη δημοσίευση του Νόμου. Μετά την παρέλευση της προθεσμίας αυτής αναστέλλεται με απόφαση του ΥΠΕΚΑ η λειτουργία του κοιμητηρίου μέχρις υποβολής των μελετών αυτών και εντός οριζόμενης προθεσμίας μετά την παρέλευση της οποίας πάυει οριστικώς αυτή.
“Οι Αγώνες του Δημάρχου Πεντέλης Δημήτρη Στεργίου-Καψάλη δικαιώθηκαν για το Κοιμητήριο Μελισσίων, όπως δικαιώθηκαν και για το Νοσοκομείο Φλέμιγκ!” είναι το σχόλιο της Δημοτικής Αρχής Πεντέλης για την εξέλιξη αυτή.