Πολιτισμός
Μια μαγική βραδιά αφιερωμένη στο Μίμη Πλέσσα με την Έλενα Παπαρίζου και τον Αντώνη Ρέμο
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2023/04/IMG_20230331_081131_copy_1481x1034.jpg)
Παρουσία προσωπικοτήτων της μουσικής, πολλών εκπροσώπων της Αυτοδιοίκησης και εκατοντάδων θεατών, πραγματοποιήθηκε στο θέατρο Παλλάς μία μεγαλειώδης συναυλία-αφιέρωμα σ΄έναν από τους σημαντικότερους συνθέτες της εποχής μας, τον Μίμη Πλέσσα.
Η τιμητική βραδιά διοργανώθηκε, παρουσία και της οικογένειας του μουσικοσυνθέτη, από την Περιφέρεια Αττικής και τον Σύλλογο Θυάτειρα.
Η μεγάλη συναυλία ήταν αφιερωμένη στο σύνολο του έργου του με την “Ορχήστρα Μίμης Πλέσσας” να πρωταγωνιστεί. Τα τραγούδια του συνθέτη ερμήνευσαν ο Αντώνης Ρέμος , η Έλενα Παπαρίζου , ο Σπύρος Κλείσσας και η Δέσποινα Πολυκανδρίτου.
Τη μουσική επιμέλεια είχε η σύζυγος του Μίμη Πλέσσα, Λουκίλα Καρέρ-Πλέσσα, η οποία ήταν παρούσα μαζί με την κόρη τους.
Τη συναυλία προλόγισαν ο Περιφερειάρχης, ο Πρόεδρος του Συλλόγου Θυάτειρα Γιώργος Παπαγιαννόπουλος, ο εκπρόσωπος του Αρχιεπισκόπου Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας κ Νικήτα, πρωτοπρεσβύτερος Πατέρα Νικόλαος Αλεξανδρής και ο Αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού Χ. Ρώμας.
Την τιμητική εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο συνθέτης Γ. Κατσαρός, ο Υφ. Εξωτερικών Μ. Βαρβιτσιώτης, ο Δήμαρχος Περιστερίου Α. Παχατουρίδης, ο Δήμαρχος Παπάγου-Χολαργού Η. Αποστολόπουλος, Αντιπεριφερειάρχες, περιφερειακοί σύμβουλοι και πολλοί εκπρόσωποι της Αυτοδιοίκησης.