Μαραθώνα
Συμμετοχή του ΔΗ.ΘΕ.ΜΑ. στις επετειακές εκδηλώσεις για τη Ναυμαχία της Σαλαμίνας
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2020/01/dithema.jpg)
To 2020 συμπληρώνονται 2.500 χρόνια από τη Ναυμαχία της Σαλαμίνας. Παράλληλα, συμπληρώνονται 2.500 χρόνια από τη γέννηση του Ευριπίδη, και ο Δήμος Μαραθώνα θα συμμετάσχει ενεργά στις σχετικές επετειακές εκδηλώσεις.
Οι σκηνές ενηλίκων (Κεντρική Σκηνή & Σκηνή Βαρνάβα) του Δημοτικού Θεάτρου Μαραθώνα, ενώνουν τις δυνάμεις τους και συμμετέχουν στις επετειακές σε Μαραθώνα, Σαλαμίνα, Σπάρτη & Θερμοπύλες, ανεβάζοντας το έργο “Αλκηστις” του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία Νίκου Γκεσούλη.
Το ΔΗ.ΘΕ.ΜΑ. καλεί τους ενδιαφερομένους που θέλουν να συμμετάσχουν στην παράσταση να δηλώσουν συμμετοχή στα τηλέφωνα 6932.464142 & 6945.031113.
Σημειώνεται πως ωη διανομή δεν έχει ξεκινήσει και οι πρόβες θα αρχίσουν την Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2020 και θα πραγματοποιούνται κάθε Δευτέρα & Τρίτη (7.30-10.30μμ) στο Πολιτιστικό & Αθλητικό Κέντρο Νέας Μάκρης και κάθε Τετάρτη στο νηπιαγωγείο Βαρνάβα (6.30-9.30μμ). Από το Μάιο 2020 οι πρόβες θα πραγματοποιούνται στον Μαραθώνα (θα υπάρξει σχετική ενημέρωση).
Η μουσική της παράστασης θα είναι του Χρήστου Λεοντή.