Αθηναίων

Ακόμα πιο κοντά στην άνοδο η ΑΕ Μεταμόρφωσης

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, η ΑΕ Μεταμόρφωσης λύγισε με 2-1 τον Θρίαμβο Αθηνών και έκανε άλλο ένα αποφασιστικό βήμα προς την επάνοδό της στη Β’ ΕΠΣΑ.

Η ομάδα του Γ. Γρίμμα δυσκολεύτηκε απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο, στο τέλος όμως πήρε το «τρίποντο» και παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης, στον 3ο όμιλο της Γ’ Κατηγορίας.

Οι κυανοκίτρινοι πήραν το προβάδισμα στο 6ο λεπτό χάρη σε προβολή του Μαρτέκα μετά από εκτέλεση φάουλ και λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ Μπαριαμπά. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Θρίαμβος ισοφάρισε όταν ο Κορώνης εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα βρήκε σε σώματα, άλλαξε κατεύθυνση και κατέληξε στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κορώνης ανάγκασε τον Φούσκα σε τρομερή επέμβαση, γεγονός που έδωσε στην ΑΕΜ τη δυνατότητα να προηγηθεί δύο λεπτά μετά (48′). Ο Μαρτέκας πέρασε θαυμάσια κάθετη πάσα στον Ομάρ και εκείνος με πλασέ έγραψε το 2-1.

Αποβλήθηκε ο Ψαρρής στο 93′ με απευθείας κόκκινη για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Καλεμάι.