Ανακοινώσεις
Τριήμερο τιμητικών εκδηλώσεων με την υποστήριξη του Δήμου Νίκαιας – Αγ. Ι. Ρέντη
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2024/03/20220102-meneamatia-prosfygika-nikaia1-1024x538-1.jpg)
Τριήμερο τιμητικών εκδηλώσεων μνήμης με θέμα : «100 χρόνια προσφυγιάς: Από τη Μικρασιατική Καταστροφή στη Συνθήκη της Λωζάνης» θα πραγματοποιηθεί στις 29,30 και 31 Μαϊου στην Αίθουσα εκδηλώσεων Ιωνιδείου Προτύπου Σχολής Πειραιά με την υποστήριξη του Δήμου Νίκαιας – Αγ .Ι. Ρέντη.
Την Παρασκευή 29 Μαρτίου στις 7.30 μ.μ. τα χορευτικά συγκροτήματα των συνδιοργανωτών θα παρουσιάσουν παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια από τις αλησμόνητες πατρίδες και το Σάββατο 30 Μαρτίου η Θεατρική Ομάδα Σίπυλος ανεβάζει έναν 5λεπτο μονόλογο «Όλα Καλά» από την Πόπη Σπανάκου σε κείμενο και σκηνοθεσία Αντώνη Παπαδόπουλου.
Θα ακολουθήσει η προβολή της ταινίας «1922» του Ν. Κούνδουρου με επιμέλεια παρουσίαση Κώστα Σαμάντη.
Την Κυριακή 31 Μαρτίου, από τις 10.15 το πρωί έως τις 6 το απόγευμα, θα πραγματοποιηθεί συνέδριο με τις εξής θεματικές: Η Μικρασιατική Εκστρατεία, Γενοκτονία, Η εγκατάσταση των προσφύγων, Συνθήκη Λωζάνης και γεωπολιτική συγκυρία. Συνδιοργανωτές: Αρμενική Εθνική Επιτροπή Ελλάδος, Δροσουλίτες, Κρητικό Σωματείο, Ένωση Μαγνησίας Μικράς Ασίας, Ένωση Ποντίων Νικαίας- Κορυδαλλού, Ένωση των Απανταχού Μανιατών, Νέα Σινασός, Καππαδοκικό Σωματείο,Ομοσπονδία Δωδεκανησιακών Σωματείων, Πανελλήνια Ένωση Ασσυρίων, Σύνδεσμος Αποφοίτων Ιωνιδείου Προτύπου Σχολής, Σύνδεσμος Επιστημόνων Πειραιώς.