Αμαρουσίου
Σεμινάριο με θέμα «Τα βότανα στη ζωή μας» πραγματοποιήθηκε στο χώρο του ΙΓΕ και του ΕΠΑΛ Αναβρύτων
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2018/05/IMG_20180511_175649-e1526388296163.jpg)
Το Ίδρυμα Γεωπονικών Επιστημών σε συνεργασία με το ΚΠΕ Μακρινίτσας, τους Υπευθύνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Α/Βθμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Α, Β, Γ, Δ, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής και Πειραιά και το ΕΠΑΛ Αναβρύτων οργάνωσαν ένα ξεχωριστό σεμινάριο στον χώρο του ΙΓΕ και του ΕΠΑΛ Αναβρύτων με θέμα: «Τα βότανα στη ζωή μας».
Τον Δήμαρχο Αμαρουσίου κ. Γιώργο Πατούλη εκπροσώπησε ο Πρόεδρος της Δευτεροβάθμιας Επιτροπής Παιδείας κ. Μιχάλης Παπαδόπουλος.
Στο σεμινάριο συμμετείχαν 170 εκπαιδευτικοί, νηπιαγωγοί-δάσκαλοι και καθηγητές, απ’ όλη την Αττική, οι οποίοι προέρχονται από σχολεία που ανήκουν στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο «Τα βότανα στη ζωή μας» ή ενδιαφέρονται για τα θέματα των βοτάνων και προτίθενται να υλοποιήσουν στο μέλλον προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τους μαθητές τους.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αριθμός συμμετοχών ξεπέρασε κάθε προσδοκία και είναι η πρώτη φορά που συμμετείχαν σε σεμινάριο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης 14 Διευθύνσεις.