Κοινωνία
Εορτασμός Αγίας Μαρίνας στον Δήμο Πεντέλης
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2024/07/e0230aa4-24e0-471a-b60c-ed728741dc9f.jpg)
Με λαμπρότητα πραγματοποιήθηκε, το βράδυ της Τρίτης 16 Ιουλίου, ο Πανηγυρικός Εσπερινός για την εορτή της Αγίας Μεγαλομάρτυρος Μαρίνης στον ομώνυμο πανηγυρίζοντα ναό στα Μελίσσια, όπου χοροστάτησε ο Μητροπολίτης Μιχαλουπόλεως κ. Γεώργιος – Ιεράρχης της Εκκλησίας της Τσεχίας και Σλοβακίας, πλαισιούμενος από τον προϊστάμενο του ναού αρχιμανδρίτη Νικόδημο Παχόγλου, τον ιεροκήρυκα της Μητροπόλεως αρχιμανδρίτη Νικάνωρ Καραγιάννη και άλλους ιερείς.
Ακολούθησε η λιτανεία, με τη συνοδεία πλήθους πιστών και της φιλαρμονικής, η οποία ξεκίνησε από το Ναό και διήλθε τους γύρω δρόμους.
Με την παρουσία τους τίμησαν την τελετή η δήμαρχος Πεντέλης, Nατάσσα Κοσμοπούλου, οι αντιδήμαρχοι Άρτεμις Αργύρη, Δημήτρης Τσούκλερης, Δήμητρα Γιαννακοπούλου, Ηλίας Τσουκνικάς, επικεφαλής και δημοτικοί σύμβουλοι.