Αγίων Αναργύρων - Καματερού
Δεκάλογος δεσμεύσεων του Νίκου Νταηλάκη
![](https://www.xtypos.gr/wp-content/uploads/2014/05/images_850_ntailakis.jpg)
Ο υποψήφιος δήμαρχος Αγίων Αναργύρων – Καματερού, κ. Νίκος Νταηλάκης, επικεφαλής της παράταξης “Ασυμβίβαστη Πορεία” ανακοίνωσε τις βασικές θέσεις από το πρόγραμμά του.
Σε αυτές ο κ. Νταηλάκης, δεσμεύεται, μεταξύ άλλων για:
- Διαφάνεια στις συνεδριάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου. Όλες οι συνεδριάσεις θα προβάλλονται ζωντανά μέσω του διαδικτύου.
- Δημιουργία, άμεσα, ασπίδας νομικής προστασίας για τους δημότες που σήμερα δέχονται καταιγισμό διώξεων από Τράπεζες, Εφορίες και Ασφαλιστικούς φορείς.
- Διαφανή ενημέρωση των άνεργων δημοτών για κάθε ευκαιρία απασχόλησης στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα. Προτεραιότητα απασχόλησης στα έργα του Δήμου θα έχουν επιτέλους οι Αγιαναργυριώτες και οι Καματεριώτες.
- Αναζωογόνηση της τοπικής αγοράς με τη στήριξη του Δήμου, που θα γίνει και πάλι πελάτης της.
- Άμεση κατάργηση των τροφείων στους Βρεφονηπιακούς Σταθμούς.
- Αξιοποίηση της πείρας και της σοφίας των συνδημοτών μας της τρίτης ηλικίας. Μια φορά το μήνα το Δημοτικό Συμβούλιο θα συνεδριάζει αποφασίζοντας μόνο για τα θέματα που θα φέρνουν προς συζήτηση οι συνελεύσεις των ΚΑΠΗ.
- Ενίσχυση των δομών της Κοινωνικής Υπηρεσίας για την αντιμετώπιση της ανθρωπιστικής κρίσης και ουσιαστική συνδρομή στο κοινωνικό έργο που προσφέρει η Εκκλησία.
- Δημιουργία δημοτικού νοσοκομείου πρωτοβάθμιας υγείας στο Δήμο.
- Δημιουργία γραφείου επιτήρησης των δημοτικών χώρων και προάσπισης του αναφαίρετου δικαιώματος του πολίτη να κινείται αισθανόμενος σιγουριά και ασφάλεια όλο το 24ωρο.
- Άμεσο έλεγχο της κατάστασης όλων των σχολικών κτηρίων του Δήμου. Πρώτη προτεραιότητά μας η επισκευή και βελτίωση των κτηριακών εγκαταστάσεων.