Την Παρασκευή, 17 Μαΐου 2024, πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του 1ου Γυμνασίου & 1ου Λυκείου Αγ. Δημητρίου το ανοιχτό Βιωματικό Εργαστήρι με θέμα: “Μεγαλώνοντας ένα παιδί με...
Συνεχίζεται στον προαύλιο χώρο του πρώην Δημοτικού σχολείου του Νεοχωρίου Ιθώμης Μεσσηνίας, τόπο πατρογονικής καταγωγής της Μαρίας Κάλλας, το βιωματικό εργαστήριο γλυπτικής “Αναζητώντας τη Μαρία Κάλλας”....
Τη δράση “Γεφυρώνοντας Γενεές- Μια ιστορία Διαφορετικότητας, Ισότητας, Συμπερίληψης” διοργανώνει ο Δήμος Βριλησσίων. Δέκα ζευγάρια που αποτελούνται από από γιαγιάδες και παππούδες με τα εγγόνια τους,...
Η Δ/νση Παιδείας, Πολιτισμού και Αθλητισμού σε συνεργασία με τη Δ/νση Κοινωνικής Πολιτικής και Υγείας του Δήμου Βύρωνα, προχώρησε σε ένα βιωματικό εργαστήρι έκφρασης και παιχνιδιού...
Ο Δήμος Ασπροπύργου συμμετέχει στην πραγματοποίηση ενός ξεχωριστού διαδικτυακού βιωματικού εργαστηρίου με θέμα: «Μαθαίνουμε Πράσινες Συνήθειες», που διοργανώνουν το Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής και το Ελληνικό...
Την Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2018, η Δημοτική Βιβλιοθήκη Ηλιούπολης φιλοξενεί από τις 10:00 έως τις 13:00, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Δημιουργώ και τον χρόνο πίσω γυρνώ», με...